niedziela, 16 października 2011

Jak urządzić małą kuchnię?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Mały salon, niewielka łazienka i dziupla zamiast kuchni to rzeczywistość z jaką musi sobie radzić wielu Polaków. A obserwując rynek nieruchomości nic nie wskazuje na to, by cokolwiek w tej kwestii miało się zmienić na lepsze.

Na pocieszenie, warto jednak powiedzieć, że nawet małe pomieszczenie można tak zaaranżować, by nie tylko dobrze wyglądało, ale było funkcjonalne.

 

Podstawową decyzją, jaką należy podjąć urządzając kuchnię jest wybór odpowiedniego koloru ścian. Małe pomieszczenia wymagają użycia jasnych i stonowanych kolorów, które optycznie powiększą przestrzeń. Zdecydowanie należy unikać ciemnych odcieni i pstrokacizn, które nie tylko sprawią, że pomieszczenie wyda się mniejsze, ale także wprowadzą chaos i niepotrzebne wrażenie bałaganu. Doskonale jednak sprawdzą się ciemniejsze wstawki i dodatki, które nadadzą pomieszczeniu charakteru i wyrazistości. Mogą to być np. ciemnobrązowe lub czarne uchwyty do szafek, naczynia czy deski do krojenia.

 

Następnie należy się zastanowić, które elementy wyposażenia są najczęściej używane i niezbędne do pracy kucharzy, a które są wprawiane w ruch okazjonalnie. Można je wówczas wynieść do innego pomieszczenia, schowka czy piwnicy, gdzie będą spokojnie czekać na wezwanie do działania.

 

By jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, a jej mankamenty, takie jak nierówności, zaokrąglenia i wgłębienia w ścianach przeobrazić w schowki, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty i skorzystać z możliwości wykonania mebli na zlecenie. Na przykład szafki stojące w rogach, które najczęściej są bezużyteczne będą mogły pochować największe garnki, patelnie czy brytfanny. Należy przy tym pamiętać, że nie wolno zabudowywać całej ściany, aż do sufitu, meblami, choć mogłoby się to wydawać najrozsądniejszym rozwiązaniem – w końcu wykorzystana zostanie cała dostępna przestrzeń. Zbyt ociężała zabudowa grozi jednak przytłoczeniem. Dużo lepsza decyzją będzie zakup i zawieszenie pojedynczych szafek, jeżeli to możliwe nie obudowanych. Jeżeli dodatkowo przednia część szafki zostanie wykonana z matowego szkła i podświetlona od środka, meble wydadzą się znacznie lżejsze.

 

Jeżeli bardzo ważne dla gospodarzy jest posiadanie stołu i krzeseł w kuchni można skusić się na składaną wersję mebli. Stół może także służyć jako blat, którego przecież zawsze jest za mało. A skoro jesteśmy przy tematyce blatu warto wspomnieć o tym, że powinien on być zawsze utrzymany w czystości, a ilość znajdujących się na nim elementów powinna być ograniczona. Oczywiście, niektórych przedmiotów, po prostu nie może na nim zabraknąć, wiele jednak można schować do szafek. Jeżeli jednak mimo to wielkość blatu jest niewystarczająca, można zwiększyć jego szerokość o około 20cm, lub zamiast jednej szafki zamontować wysuwany. Jeżeli jest to możliwe, dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie jednokomorowego zlewu, a obok wąskiej zmywarki. Brudne naczynia nie będą zalegać i robić bałaganu, a blat znacznie zwiększy swoją powierzchnię.

 

Urządzając małą kuchnię warto zapytać w sklepie o meble i akcesoria stworzone z myślą o tego typu pomieszczeniach. Wybór jest bardzo duży, a ich funkcjonalność może zaskoczyć. Technologie skutecznie ułatwiają życie współczesnemu człowiekowi, nie ma więc powodów, by z nich nie skorzystać. Na koniec warto wspomnieć o tym, że małe mieszkania, bardziej niż te o pokaźnych rozmiarach, wymagają dużej dbałości o porządek. Porozrzucane bibeloty, przedmioty, naczynia, sztućce sprawiają, że wydają się one nieuporządkowane i bardzo chaotycznie. Dokładne przemyślenie układu mebli sprawi, ze nawet niewielka „dziupla” będzie przytulna i funkcjonalna.

---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. Zgadzam się z autorem artykułu. Mając nawet mało miejsca przeznaczonego na kuchnię możemy ją fajnie i funkcjonalnie urządzić. Sam trochę projektuję, może nie jakoś super profesjonalnie ,ale uważam, że całkiem nieźle.

    Mogę się podzielić moimi spostrzeżeniami :)

    OdpowiedzUsuń